U susednoj Severnoj Makedoniji, na javnim nadmetanjima u poslednjih dvanaest godina pobede je ostvarivala samo jedna avio-kompanija, a vlasti se nadaju da će novi tender sada privući i druge avioprevoznike
Vlada Severne Makedonije sprema se da raspiše tender za uspostavljanje novih avio-linija sa dva glavna aerodroma u zemlji - Skoplja i Ohrida. Za razliku od ranijih tendera, ovoga puta prioritet će biti subvencionisanje novih linija, a ne podrška određenim avio-kompanijama kao što je to do sada bio slučaj.
Prema rečima tamošnjih zvaničnika, uslovi novog tendera biće značajno izmenjeni kako bi se uklonile prepreke koje su ranije onemogućavale mnogim avio-kompanijama da učestvuju. Jedna od tih prepreka bila je zahtev da avio-kompanija opslužuje najmanje pet miliona putnika godišnje i ostvaruje profit od najmanje deset miliona evra. Ovim izmenama, očekuje se da će tender postati pristupačniji većem broju kompanija.
Novi trogodišnji program subvencija trajaće od 1. januara 2025. do 31. decembra 2027. godine, a očekuje se da će javni poziv za pokretanje novih avio-linija biti raspisan ovih dana
Ključne razlike između dva tržišta
S obzirom na to da Severna Makedonija nema nacionalnog avio-prevoznika, Vlada ove zemlje je u prethodnom periodu svoje subvencije uglavnom usmeravala ka izboru niskotarifnih avio-kompanija. Među njima je prednjačio Wizz Air, koji je dobio podršku države i to se pokazalo kao izuzetno uspešna strategija. Zahvaljujući ovim subvencijama, Wizz Air je u Severnoj Makedoniji tokom proteklih nekoliko godina gotovo učetvorostručio bro putnika i letova, čime je značajno doprineo razvoju avio-saobraćaja u zemlji.
Primera radi, pre početka subvencionisanja niskotarifnih avio-kompanija, aerodrom u Skoplju beležio je nešto više od 800.000 putnika godišnje. Nakon dolaska Wizz Air-a i uvođenja subvencija, taj broj je drastično porastao. Prošle godine, aerodrom je zabeležio impresivnih 2.883.378 putnika, što je izuzetno povećanje koje ilustruje uspeh ove strategije i značajan doprinos Wizz Air-a razvoju avio-saobraćaja u Severnoj Makedoniji.
S druge strane, Srbija se do sada oslanjala na subvencionisanje svoje nacionalne avio-kompanije, što se nije pokazalo jednako efikasnim. Iako je nacionalni prevoznik Air Seriba nekoliko puta dobijao tendere, nije uspeo da privuče veliki broj putnika niti da zadovolji potražnju. Jedan od ključnih razloga za to je nemogućnost nacionalnog prevoznika da ponudi konkurentne, niske cene letova, zbog čega često beleži veoma nizak broj putnika na svojim linijama.
Na koga cilja Severna Makedonija novim subevencijama?
Severna Makedonija očigledno cilja na privlačenje najveće niskotarifne avio-kompanije u Evropi, Ryanair, kroz svoj novi program subvencija. Pored Ryanaira, očekuje se da će ovaj tender privući i druge avio-kompanije poput easyJet-a, Transavie, Norwegiana, a moguće je i učešće već prisutnog Wizz Aira, ali i niskotarifne avio-kompanije van EU pre svega iz Turske i sa bliskog Istoka. Za razliku od dosadašnjeg pristupa, koji se fokusirao na postojeće avio-kompanije, novi model subvencija biće prvenstveno orijentisan ka pokretanju novih linija, što se već pokazalo uspešnim na aerodromima u regionu, posebno u Sarajevu, gde je zabeležen izuzetan rast broja letova i putnika.
Šta Niš može da nauči o subvencijama niskotarifnih linija u Skoplju?
Aerodrom Niš ima potencijal da značajno iskoristi ovakav model subvencija usmeren prema niskotarifnim avio-linije, s obzirom na uspešne primere iz Skoplja, ali i Sarajeva. Ovaj model subvencija se pokazao kao ključan za privlačenje novih avio-kompanija i otvaranje novih linija, što je direktno doprinelo rastu broja putnika i linija na pomenutim aerodromima.
Iako je prilikom nedavnog otvaranja novog terminala na niškom aerodromu država najavila slične mere podrške, do danas nije bilo konkretnih informacija o implementaciji tih subvencija. Iskustva iz regiona jasno pokazuju da subvencionisanje niskotarifnih avio-kompanija predstavlja najefikasniji način za povećanje broja linija i putnika, što je prilika koju Niš treba da iskoristi kako bi dostigao svoj puni potencijal, s obzirom na to da u proteklih godinu dana beleži konstantan pad broja putnika i linija.
Autor: Fly Naissus
Kommentarer