top of page

Smanjenje troškova - ključ uspeha niskotarifnih avio-kompanija

Putovanje avionom iz dana u dan je sve jeftinije, a ulazak niskobudžetnih ili niskotarifnih avio-kompanija u potpunosti je promenio vazduhoplovni sektor kako kod nas tako i u svetu. Koji su ključevi uspeha niskobudžetnih kompanija? Na čemu se zasniva ovaj uspešan poslovni model?


Foto: Ilustracija/Ryanair


Niske cene avio karata takozvanihi niskotarifnih avio-kompanija iz dana u dan privlače sve veću pažnju. Upravo je zbog toga, Ryanair, irska niskotarifnih avio-kompanija druga po broju prevezenih putnika u Evropi. Konkurentne cene ovih avio-kompanija omogućile su u proteklim godinama daleko veći pristup vazdušnom prevozu svim grupama potrošača. I iako mnogi tvrde da udobnost i kvalitet usluge ne dostižu nivo tradicionalnih, sve je veći broj tradicionialnih avio-kompanija koje sve više pribegavaju ovom modelu poslovanja. Jasno je da se uspeh niskotarifnih avio-kompanija zasniva na njihovoj cenovnoj politici. Međutim, da bi radili sa tako niskim stopama, oni moraju da smanje troškove gde god je to moguće. U ovom tekstu otrićemo vam u kojim aspektima se minimiziraju troškovi za rad sa takvim konkurentnim cenama.



Sekundarni aerodromi i vreme letova


Kao i tradicionalne avio-kompanije, takozvani loukost prevoznici nude brojne destinacije. Ključno je to što ove kompanije često nude prevoz do takozvanih sekundarnih aerodroma koji se nalaze u blizini gradova do kojih najčešće putujete. Upravo ova strategiji smanjenjuje operativne troškove, pa avio-kompanije mogu da ponude izuzetno povoljne cene letovova. Takse na sekundarnim aerodromima ne retko su tri puta manje od onih koji se naplaćuju na glavnim aerodromima, što u velikom meri odredjuje konačnu cenu avio karata. Takođe, niskotarifne kompanije uglavnom korsite aerdorome u odredjenim vremeneskim intervalima, pa tako neretko letovi ovih avio-kompanije mogu biti u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima, što je od ključnog je značaja da cene usluga budu što manje.


Nacionalna avio-kompanija Air Serbia je prva "tradicionalna" avio kompanija koje pokrenula letove do aerodroma Hahnu u blizini Frankfurta, a pored nje avio saobraćaj sa ovog aerodroma obavljaju samo još niskotarifne kompanije Rynaiar i Wizz Air

Optimizacija goriva


Jedan od ključnih faktora ponude jeftinih letova je i gorivo. Još jednom, uzimajući u obzir da budžet za gorivo može predstavljati između 37% i 41% njegovih operativnih troškova, niskotarifne avio-kompanije pa određene kompanije potpisuju sporazume da se zaštite od promena cena nafte, koji se obično potpisuju na period od 18 meseci.



Cenovna strategija i dodatna naplata usluga


Politika niskih cena u kombinaciji sa dodatnim troškovima može biti dobra strategija za privlačenje putnika. Tako putnik pri kupovini same karte plaća razne usluge, poput izbora sedišta, dodatnog prtljaga, hrane u avionu, ugovaranja osiguranja, prioritetnog ukrcavanja ili štampanja karata. Ako ovim troškovima dodamo i originalnu cenu karte, videćemo da su troškovi celog putovanja budu znatno veći od početne cene karata.



Smanjenje troškova radne snage


Još jedan faktor u kojem nikotarifne avio-kompanije zasnivaju svoj poslovni model je da kompanija posluje sa manjim brojem osoblja, kako bi imali manje troškove. Tako stjuardese u ovim kompanijama pored toga što obavljaju posao kabinskog osoblja, čiste avion izmedju letova, uvodi putnike u avion, prodaju razne dodatne proizvode na letovima.




Prvu niskotarifna avio-kompanija u Evropi osnovao je 1994. Majkl O´Leri, koji je dobio zadatak da tadašnju kompaniju pred bankrotom Ryanair napravi profitabilnom


Jedan tip aviona u floti



Korištenje istog modela aviona pomaže avio-kompaniji da postane profitabilnije. Stoga piloti, stjuardesa i mehaničari ne moraju biti obučeni za rad sa različitim avionima, što za velike kompanije znači značajne uštede. Nasuprot ovogoa, tradicionalnije aviokompanije u svojoj floti neretko imaju imaju veliki broj različitih modela aviona, pa je samim tim i obuka osoblja skuplja.




Cena i komfornost


Jasno je da tokom letenja sa niskobudžetnom kompanijom nećemo pronaći komfort koje nude tradicionalne avio-kompanije. Sedišta u avionima (manje)udobna , pre svega zbog manjeg prostora. Ali i pored toga ove kompanije svesne su da njihovi putnici daju prednost ekonomskoj isplativosti odnosno uštedi u odnosu na komfort. Dakle, u avionu niskobudžetne kompanije nećete pronaći klasne razlike, jer su sva sedišta potpuno ista.






0 comments

Commentaires


bottom of page