top of page

Može li Air Serbia Embraerom 195 doneti preokret i konačno pokrenuti razvoj avio-saobraćaja u Nišu?

Sve češće prisustvo aviona tipa Embraer 195 u Nišu jasno pokazuje njegov potencijal na ovom tržištu. Sa kapacitetom od 118 putnika, ovaj avion idealno popunjava prostor između većih uskotrupnih aviona i turboprop letelica, čineći ga optimalnim izborom za aerodrome srednje veličine, poput Aerodroma „Konstantin Veliki“.


Avion Embraer 195, Foto: Aerodromi Srbije
Avion Embraer 195, Foto: Aerodromi Srbije

Avion po meri „Konstantina Velikog“


Za razliku od većih aviona iz Airbus porodice, koji na regionalnim linijama često lete sa nedovoljnom popunjenošću, ili turboprop aviona ograničenog dometa i komfora, Embraer 195 nudi balans koji Nišu godinama nedostaje – optimalan odnos kapaciteta, troškova i dometa.

Upravo zbog toga, baziranje jednog aviona ovog tipa mogao bi predstavljati realnu priliku da Niš konačno dobije održivu i stabilnu mrežu linija, prilagođenu stvarnim potrebama tržišta juga Srbije.



Foto: Aerodrmi Srbije
Foto: Aerodrmi Srbije

Ključ razvoja: Baziranje aviona u Nišu


Baziranje jednog aviona Embraer 195 u Nišu predstavlja ključno i dugoročno održivo rešenje, u potpunosti usklađeno sa veličinom aerodroma i nivoom potražnje na linijama koje kompanija Air Serbia opslužuje iz Niša.


Takav pristup omogućio bi uspostavljanje jasno definisanog i predvidivog kapaciteta, što bi direktno doprinelo većoj popunjenosti kabine i boljem usklađivanju cenovne politike sa specifičnostima tržišta juga Srbije. Uz prosečno dve rotacije nedeljno po destinaciji, jedan avion ovog tipa mogao bi efikasno da opslužuje i do deset destinacija, čime bi se postojeća mreža iz Niša praktično udvostručila i u potpunosti prilagodila realnim potrebama tržišta.



Mapa potencijalnih linija avionom Embraer 195
Mapa potencijalnih linija avionom Embraer 195

To u praksi znači da bi, pored postojećih linija ka Ljubljani, Istanbulu, Frankfurtu (Hahn), Kelnu i Beogradu, bilo moguće uvesti najmanje pet novih celogodišnjih destinacija. Prema analizama tržišta, najveći potencijal imaju linije ka Malmeu, Parizu, Milanu, Oslu i Berlinu.

Ove destinacije istovremeno odgovaraju potrebama dijaspore i turističkoj tražnji, čime bi se obezbedila stabilna popunjenost kabine tokom cele godine i održivost linija na duži rok.


Sa oko 20 rotacija nedeljno, jedan Embraer 195 bio bi optimalno iskorišćen. Model sa tri dnevne rotacije i jednim operativno rasterećenim danom omogućava stabilnost, redovno održavanje i otpornost na poremećaje u saobraćaju.


Dodatna prednost baziranja jednog aviona ovog tipa u Nišu je eliminacija tzv. „ferry“ letova ka Beogradu, koji se često obavljaju bez putnika. Time se direktno smanjuju troškovi goriva i angažovanja posade.


U takvom modelu, Niš bi prvi put dobio funkcionalnu i održivu mrežu linija, dok bi sama kompanija mogla da poveća broj putnika i bolje iskoristi postojeće kapacitete, a samim tim gotovo udvrostruči zaradu.


U ovakvom modelu, potencijal saobraćaja bi značajno porastao. Sa deset linija i po dva nedeljna polaska, iz Niša bi moglo da putuje do 245.000 putnika godišnje u oba smera.


Čak i uz realan faktor popunjenosti od 70 do 85 odsto, broj putnika bi se kretao između 170.000 i 210.000 godišnje – što je višestruko više u odnosu na trenutni nivo.


Upravo kroz ovakav model, Air Serbia bi u Nišu proširila ponudu i direktno povećala broj putnika. Veći izbor linija, uz stabilne frekvencije, podstakao bi dodatnu tražnju, što bi značilo bolju popunjenost kabine i povećalo prihode po letu, dok bi Niš bi konačno dobio ulogu funkcionalnog regionalnog centra sa održivim i konkurentnim avio-saobraćajem.


bottom of page