Prema rečima direktora "Aerodroma Srbije" Mihajlo Zdravković, Srbija bi do 2025. godine trebalo da dobije najmanje pet novih aerodroma i da vazdušnim lukama premreži celu teritoriju zemlje
On je potvrdio da ni jedan od ovih projekata nema ekonomsku isplativost, ali da ce to doprineti razvoju privrede, najviše turizma, a s druge strane je i podrška razvoju vazduhoplovstva.
Srbija ima više od 30 malih aerodroma kojima u poslednje tri godine pokušava da upravlja iz jednog centra, preduzeća „Aerodromi Srbije“
Medjutim, iako direktor "Aerodroma Srbije" priznaje da ovaj projekat nije nimalo isplativ, a država i dalje želi da ga sprovede u delo. On takodje dodaje da Srbija istovremeno mora da podstiče razvoj vazduhoplovstva. U najavi se ne precizira gde ce tačno aerodromi biti smešteni, osim što se u kontekstu pominju gradovi poput Kruševca, Sombora, Novog Sada, Ečke, Beloj Crkve, Sombora.
I na drugoj strani Srbije, željno se očekuje aerodrom koji bi uticao na razvoj turizma cele regije, aerodrom "Srebrno jezero“
Profesor Ekonomskog fakulteta Slobodan Aćimović pozdravlja centralizovano upravljanje malim aerodromima. On objašnjava da je ulaganje u ovu infrastrukturu rešenje za hiljade ljudi iz dijaspore, koji više neće morati da se satima ili danima voze do kuće, ali je pre svega inicijalni faktor za razvoj privrede, posebno turizma.
“Jedan od boljih primera je aerodrom koji se i dalje vrlo malo koristi, ''Morava'' kod Kraljeva. Tu imamo veoma dobru poziciju, s jedne strane je u podnožju Goča, a sa druge u podnožju naše velike planine Kopaonika. Ali tu je dodatni problem, put od aerodroma do Kopaonika je veoma loš. Slaba nam vajda od aerodroma, ako nemamo dobru putnu povezanost sa glavnim turističkim centrom kome je taj aerodrom i namenjen“, dodahe Aćimović.
Prvi čovek "Aerodroma Srbije“ rekao je da plan postoji, ali da ni jedan od ovih aerodroma nema ekonomsku isplativost. "Konstantin Veliki“ u Nišu, koji je najveći u sistemu, prošle godine imao je 422.000 putnika, ali nije bio komercijalno isplativ zbog izuzetno niske takse.
Dogradnja i adaptacija niškog aerodroma obećava se godinama
Nakon nekoliko godina, 17. juna je na niškom aerodronu prezentovano idejno rešenje proširenja odnosno dogradnje i adaptacije zgrade niškog aerodroma - dok je rok za završetak radova 2022.godina
Prema najavama preduzeća "Aerodromima Srbije" veličina novog terminala bice preko 7.000 metara kvadratnih, u očekuje se da izgradnja buti završena 2022. godine.
Izvor: Sputnjik/flynaissus
Comments